tratamentelor la nivelul fiecarui spital până la sfârșitul trimestrului II, urmând ca mai apoi, acoperirea cu medicamente pentru tratamentul bolnavilor cu HIV/SIDA sa fie realizata prin licitatie centralizată.
Astfel, medicamentele vor fi achiziționate din fondurile MS, pe un Acord Cadru, urmând ca fiecare unitate spitalicească să primească medicamentele în funcție de necesarul fiecăreia, prin contracte subsecvente, conform legislației în vigoare.
De asemenea, pentru o mai bună coordonare a programului HIV/SIDA, la nivelul Institutului de Boli Infecțioase Matei Balș, s-a institutit Autoritatea de Management, care va coordona accesul pacientilor cu HIV/SIDA la tratament, oportunitatea schimbării schemelor de tratament, dar va avea și un rol de monitorizare a distribuției medicamentelor în teritoriu pentru pacienții cu această patologie.
Sursa: MINISTERUL SĂNĂTĂȚII