de funcționare a Punctului de Trecere a Frontierei esteorganizarea sărbătorii "Zilelor Dovleacului", care se va desfășura în localitatea Kikinda, Republica Serbia
Conducerea Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră Timișoara a întreprins toate măsurile necesare pentru ca traficul peste frontieră să se desfășoare în condiții optime.
Ca element de noutate este faptul că în perioada 15.09.2023 (orele 08:00 - ora României) - 18.09.2023 (ora 01:00 - ora României), Punctul de Trecerea a Frontierei Lunga - Nakovo va fi deschis non-stop.
Cu această ocazie, dorim să amintim tuturor cetățenilor români că trecerea frontierei române spre Serbia se poate face în baza unui document de călătorie valabil (carte de identitate sau pașaport). Reamintim faptul că certificatul de naștere nu reprezintă document de călătorie.
Totodată, meționăm faptul că polițiștii de frontieră vor permite ieșirea din țară a cetățenilor români minori numai dacă îndeplinesc condițiile legale. Detalii condiții călătorie cetățeni români minori:
https://www.politiadefrontiera.ro/ro/main/pg-conditii-de-iesire-din-tara-pentru-cetatenii-romani-minori-59.html