Infractiuni la regimul circulatiei rutiere, cercetate de politistii de frontieră din cadrul PTF Cenad
formalităților de frontieră, un cetățean georgian, la volanul unui autoturism înmatriculat în Franța. Acesta a prezentat la controlul de frontieră un permis de conducere care purta însemnele autorităților din Georgia. Cu ocazia verificărilor specifice, polițiștii de frontieră au constatat faptul că documentul prezentat la control nu îndeplinește condițiile de formă și fond ale unuia autentic, fiind fals.
De asemenea, în cursul zilei de 16.01.2023, tot la Punctul de Trecere a Frontierei Cenad, județul Timiș, s-a prezentat pentru efectuarea formalităților de frontieră, un cetățean român, aflat la volanul unui autoturism înmatriculat în România. Șoferul a prezentat la controlul de frontieră un permis de conducere care purta însemnele autorităților din Italia. În cadrul verificărilor efectuate, polițiștii de frontieră au constatat faptul că documentul prezentat la control nu îndeplinește condițiile de formă și fond ale unuia autentic, acesta fiind fals.
Colegii noștri au demarat cercetările în ambele cazuri cu privire la săvârșirea infracțiunilor de fals material în înscrisuri oficiale și uz de fals, la finalizare urmând a fi dispuse măsurile legale care se impun.