Sfârsit de săptămână încărcat pentru pompierii cărăseni. Au actionat pentru stingerea a 35 de incendii
În această perioadă, pompierii au fost solicitați să intervină pentru stingerea a trei incendii: unul produs la un autoturism, unul la un coș de fum și altul izbucnit la vegetația uscată, în urma căruia au fost afectate 7 hectare de teren.
Sâmbătă, în jurul orei prânzului, pompierii militari și voluntari au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la un autoturism din satul Șoșdea, comuna Măureni, din cauza unui scurtcircuit electric. În urma evenimentului, autovehiculul a ars în totalitate.
Ieri, în jurul orei 08:20, pompierii din cadrul Detașamentului Reșița au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu izbucnit la coșul de fum al unei gospodării din municipiul Reșița. La sosirea pompierilor, grinzile din jurul coșului de fum ardeau mocnit, intervenția lor promptă reducând riscul de extindere la întregul imobil și la cel vecin, având acoperișul comun. În urma incendiului, au ars elemente ale acoperișului din jurul coșului. În urma cercetărilor efectuate, s-a stabilit faptul că incendiul a fost, cel mai probabil, generat de coșul de fum deteriorat.
Din fericire, nu au existat persoane rănite.
Deoarece sezonul rece își face încă simțită prezența, vă reamintim principalele măsurile pe care trebuie să le respectați pentru a preveni declanșarea incendiilor la coșurile de fum:
• Coșurile de fum trebuie verificate, reparate și curățate periodic (în mod obligatoriu la începutul sezonului rece) de persoane specializate și autorizate în acest sens;
• În podurile clădirilor, coșurile se tencuiesc pe interior și exterior și se dau cu var, pentru a putea observa cu ușurință eventualele fisuri prin care ar putea intra scântei ce pot fi surse de aprindere, dacă în zona lor sunt materiale combustibile;
• Coșurile de fum se vor izola față de elementele combustibile ale planșeelor prin îngroșarea zidăriei de cărămidă a coșului cu 25 de centimetri; în spațiul dintre coș și planșeu se recomandă introducerea unui strat de materiale necombustibile;
• La trecerea prin acoperiș, se lasă o distanță de cel puțin 10 centimetri între fața exterioară a zidăriei coșului și elementele combustibile ale acoperișului.
Alte misiuni
Pe parcursul acestui sfârșit de săptămână, pompierii au intervenit în urma a cinci accidente rutiere care au avut loc pe raza localităților Ocna de Fier, Reșița, Constantin Daicoviciu, Armeniș și Caransebeș. Totodată, aceștia au acționat pentru salvarea unui câine căzut într-o fântână, în localitatea Oravița.
Misiuni de prim ajutor
În perioada de referință, au fost înregistrate 27 de intervenții pentru acordarea primului ajutor calificat și asistența persoanelor aflate în dificultate.
În continuare, pompierii militari cărășeni rămân la datorie, 24 de ore din 24, pentru gestionarea operativă a situațiilor de urgență și acordarea de ajutor persoanelor aflate în dificultate.
Informații despre modul de comportare în cazul producerii unor situații de urgență pot fi obținute prin accesarea platformei naționale de pregătire în situații de urgență https://fiipregatit.ro și aplicația de mobil DSU care poate fi descărcată gratuit de pe App Store și Google Play.