25 – 29 august a.c., polițiștii de imigrări din cadrul Direcției pentru Imigrări a Municipiului București-Serviciul Depistări și Combaterea Șederii și Muncii Ilegale a Străinilor, precum și cei din județul Arad, au desfășurat, o serie de activități specifice pe linia prevenirii și combaterii șederii ilegale a străinilor, pe raza de competență.
Astfel, în urma activităților întreprinse, polițiștii de imigrări au depistat cinci cetățeni străini, trei femei și doi bărbați, cu vârste cuprinse între 28 și 44 de ani, doi din Turcia, unul din Filipine, unul din Vietnam și unul din Sri Lanka.
Din verificări a reieșit că aceștia au intrat legal în România, însă nu au părăsit teritoriul statului român la expirarea dreptului de ședere.
Pentru abaterile constatate, cei în cauză au fost sancționați contravențional, în conformitate cu prevederile Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 194/2002 privind regimul străinilor în România, republicată, cu modificările și completările ulterioare.
De asemenea, în patru cazuri au fost emise decizii de returnare, cu termen de plecare voluntară de 15 zile de pe teritoriul țării noastre. În cel de-al cincilea caz a fost emisă o decizie de returnare sub escortă, cetățeanul strain fiind îndepărtat de pe teritoriul României, conform prevederilor actului normativ menționat anterior.
Controlul permanent asupra respectării legalității șederii în România a străinilor, combaterea migrației ilegale și a muncii nedeclarate, asigurarea accesului neîngrădit la procedura de azil rămân acțiunile prioritare ale polițiștilor de imigrări, care contribuie la creșterea gradului de siguranță al cetățeanului.