Alături de aceștia acționau peste 1.300 de angajați din cadrul structurilor responsabile de gestionarea drumurilor județene și naționale, precum și cadre ale Ministerului Apărării Naționale și angajați ai Ministerului Sănătății.
În intervențiile pentru limitarea efectelor fenomenelor meteorologice periculoase erau implicate în această dimineață peste 2.500 de mijloace și utilaje, din care peste 985 aparțin structurilor Ministerului Afacerilor Interne, 950 celor responsabile de gestionarea stării drumurilor și 400 de utilaje ale comitetelor județene și locale, respectiv ale serviciilor voluntare pentru situații de urgență. Acestora li se adaugă mijloacele tehnice ale Ministerului Apărării Naționale și Ministerului Sănătății.
Până la această oră, ca urmare a intervențiilor personalului și structurilor sus-menționate, 321 de persoane au fost evacuate din mijloace de transport, alte 63 de persoane au fost salvate, acestora adăugându-li-se 22 de persoane asistate medical. La această oră, mai sunt blocate în trafic – în autovehicule, trenuri, gări etc., 8 persoane.
Potrivit situației înregistrate în această dimineață, 48 de drumuri naționale și autostrăzi sunt închise de autorități sau au circulația restricționată.
La nivel național, au mai fost închise de către autorități 63 de drumuri județene.
Pentru evitarea situațiilor extreme ce pot pune în pericol viața și sănătatea celor implicați - victime și salvatori deopotrivă, facem apel la persoanele aflate în zonele vizate de avertizările meteorologice să respecte indicațiile personalului ce acționează pentru limitarea efectelor acestor fenomene periculoase.
Postat la ora 09:40, duminică, 26 ianuarie 2014
Direcția Informare și Relații Publice - Ministerul Afacerilor Interne